Biz Kimiz ?

SONGÜR SAĞLIK VE EĞİTİM HİZMETLERİ YAYINCILIK  MEDİKAL DANIŞMANLIK ORGANİZASYON SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

Hikmet GÜRBÜZ

1992 Yılında SOMGÜR LDT.ŞTİ adıyla Ankara’da kuruldu. Daha sonra ortaklık yapısı da değiştirilerek SONGÜR LTD. ŞTİ adıyla 2010 yılında yeniden yapılandı.

Şirket 1992 yılından beridir Emekli sağlık meslek eğitimcisi Hikmet GÜRBÜZ tarafından yönetilmektedir. Aynıca mesleklerinde uzmanlaşmış meslek eğitimcilerinin aktif desteğindedir.

Yalnızca sağlık meslek eğitimine yönelik eğitim aracı tedariki ve yayıncılığı konusunda faaliyet göstermektedir. Yeni çalışma alanı Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alanı ile mesleki teknik eğitim yayıncılığı ve de mesleki beceri eğitimi ekipman tedariki olarak hedeflenmiştir.

Kuruluş amacı hekim dışı sağlık insan gücü (hemşire, ebe ve sağlık teknisyeni başta olmak üzere) yayın ve eğitim aracı üretmek ve pazarlamak olarak belirlendi. Kuruluş gününden beri sağlık meslek liselerine yaklaşık olarak 5 milyon civarında meslek dersleri kitabı pazarlamıştır.

Daha sonra şirketin kuruluş döneminde Türkiye’de yeni başlayan sürücü eğitiminde yapılanmaya yönelik olarak, motorlu taşıt sürücüleri kursları için yayın ve eğitim aracı üretimi konusundaki faaliyetlerine de hız verdi. Şimdiye kadar Motorlu taşıt sürücüleri kurslarına içinde ilk yardım bilgileri bölümünü de içeren 3 milyon civarında SÜRÜCÜ EĞİTİMİ kitabı bastırmış ve dağıtımını yapmıştır. Sürücü kurslarında kullanılan ilk yardım eğitimi mankeni ve diğer eğitim malzemelerini üretmiş ve pazarlamıştır.

Kuruluş döneminden beridir aynı faaliyetini sürdürmüştür. Özellikle son 10 yıldan beri hasta bakımı ile ilk ve acil yardım alanında eğitim maket ve modelleri, anatomik modeller ve  medikal simülatörler konusunda yurtiçi ve yurtdışında çeşitli fuarlara gözlemci olarak katıldığı gibi, Türkiye’nin en büyük ve uluslararası nitelikteki medikal fuarı olan TÜYAP EXPOMED  fuarlarına kendi adına standlar açmıştır. Şirket adına Almanya’da Duesseldorf, Çin Halk Cumhuriyetinde Guangzhou, Shenzen, Chengdu, Birleşik arap emirliklerinde Dubai kentlerinde  medikal fuar ziyaretlerinde bulunulmuştur. Bu ziyaretlerinde hekimdışı sağlık personeli eğitim materyalleri üzerinde çalışılmış ve edinilen yeniliklerin ülkemize taşınmasına yardımcı olunmuştur. Son olarak bu fuarlarda tespit edilen hasta altı yıkama sisteminin  ülkemize taşınması konusunda özel çalışmalarda bulunmaktadır.

Şirketimiz 16-20 ocak 2016 tarihinde San Diego/USA da yapılacak olan IMSH’2016 Int’l Medical Simulation in Healthcare  konferansına üye sıfatıyla Society for Simulation in Healthcare tarafından davet edilmiş olup bu kongrede elde edeceğimiz yeniliklerle ülkemizi buluşturma konusunda özel bir çaba içinde olacağız.16-20 Kasım 2016 tarihleri arasında SİNGAPUR da gerçekleştirilen APMSH (Asya Pasifik Medical Simulation in Healthcare) 14-16 Haziran 2017 Paris’te gerçekleştirilen SESAM-The Society in Europe For Ten Simulation Applied Tom edicine) kongresine katılmıştır. 16-18 Ocak 2018 tarihleri arasında Los Angeles – ABD Int’l Medical Simulation in Healthcare konferans ve sergilerine katılmıştır. 14-16 Nisan 2018 tarihleri arasında yapılan Şangay-ÇİN CMEF-ÇİN Medikal ekipmanlar Fuarına katılmıştır.

Şirket son iki yılda yaptığı çalışmalarla gelişme göstermiş, önce kendi dairesinde faaliyet göstermeye başlamıştır. Yeni bir yapılanmayla  vizyon ve de misyon yapısında elde ettiği başarı sonucunda yeni inşaatına başladığı bir bağımsız binada önümüzdeki yıldan itibaren faaliyet gösterecektir. Kendine ait 4 katlı bir binada sağlık meslek eğitimi alanında doğu Avrupa’da ve ortadoğuda benzeri bulunmayan alanda faaliyet organizasyonuna başlanacaktır. Yeni faaliyet merkezinde  200 metrekareden oluşan şovromunda dünyanın önde gelen medikal eğitim aracı ve simülatörleri üreticilerinin maket model ve simülatörleri sergilenecek ve bu alanda katalogdan tanıtım yerine Showroomda tanıtım sistemine geçilmiştir. Bu showrooma son bir yılda iki adet üniversite rektörü üç adet tıp fakültesi dekanı, tıp fakültesi tıp eğitimi anabilim dalı başkanları ile çok sayıda sağlık bilimleri fakültesi , hemşirelik yüksek okulu, sağlık yüksekokulu yönetici ve öğretim üyeleri ziyaretleri olmuştur.

Sadece sağlık meslek eğitimine yönelik olarak yayıncılık faaliyetinde bulunan şirketin yıllık 8 milyon kitap baskı kapasitesi olan matbaası bulunmaktadır.

2017-2018 Öğretim yılından itibaren Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Çocuk Gelişimi ve Eğitimi ile Hasta ve Yaşlı Hizmetleri Alanları Kitap ve Modüllerinin baskı, satış ve dağıtımı yapılmaya başlanmıştır.

Şirkette  şu anda 14 kişi çalışmaktadır. Yeni yapılanmayla bu alanda çalışan sayısı artırılacaktır. 01.07.2018